Usuwanie znamion laserem

Laser co2 stosujemy u osób z brodawkami oraz usuwamy niektóre znamiona. Zabieg laserem przeprowadzamy przy użyciu noża laserowego CO2 (tzw. nóż chirurgiczny), który powoduje koagulację zmian.

Usuwanie zmian skórnych przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Usuwanie zmian skórnych laserem co2 nie pozostawia blizn, czas zabiegu to około godzina a okres gojenia wynosi od kilku dni do kilku tygodni.


Pierwszy etap to znieczulenie miejscowe. Jest to najmniej przyjemny moment. Podawanie preparatu znieczulającego gdy podawany jest w miejsca silnie unerwionych może być nieprzyjemne. Kolejne etapy nie są już bolesne. W przypadku niektórych zmian skórnych, zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne. W takim przypadku zabieg odczuwany jest jako ciepło z delikatnym, miejscowym pieczeniem.

Następnie zmienione chorobowo miejsce poddawane jest działaniu wiązki lasera. Następuje bezkrwawe odparowanie po zetknięciu wiązki lasera z uwodnioną tkanką chorobową. Miejsce po zabiegu pokrywa się powierzchownym strupem.

Po zabiegu niezbędna jest pielęgnacja domowa. Rany po zbiegu można przemywać mydłem, należy dezynfekować z użyciem preparatów spirytusowych. Gdy rana jest duża, należy stosować plastry z opatrunkiem, przepuszczającym powietrze. Powierzchowne strupki na twarzy można, gdy zachodzi taka konieczność pokrywać delikatnym makijażem. Proces gojenia się ran po zabiegu trwa od kilu dni to 4 tygodni. Po wygojeniu ran po zabiegu, nie należy wystawiać wyleczonego miejsca na światło słoneczne ze względu na ryzyko powstania przebarwień naskórka.


Zalety usuwania zmian skórnych laserem CO2:

  • Brak uszkodzenia otaczających tkanek
  • Zabieg prosty i krótki
  • Zabieg bezbolesny
  • W wiekszości przypadków wystarcza pojedynczy zabieg
  • Ranka po zabiegu szybko się goi, nie ma konieczności noszenia opatrunków
  • Uzyskuje sie bardzo dobre efekty kosmetyczne
  • Zabieg wykonywany metodą bezkontaktową - brak możliwości zakażenia żółtaczką i wirusem HIV

Metodę usunięcia znamienia ustala lekarz po obowiązkowym badaniu dermatologicznym.