Chirurgiczne usuwanie znamion

Znamiona mogą być usuwane z przyczyn estetycznych, bądź w przypadku wystąpienia cech o charakterze złośliwym z przyczyn zdrowotnych. Charakter zmiany skórnej może być z dużym prawdopodobieństwem określony przez dermatologa II stopnia z odpowiednim doświadczeniem na podstawie wyglądu zmiany oraz badaniu mikroskopowo komputerowego o powiększeniu 250-krotnym.

Celem zabiegu jest usunięcie zmiany skórnej w marginesie zdrowych tkanek, a następnie zrobić badanie histopatologiczne i przestawić pacjentowi ostateczne rozpoznanie wyciętej zmiany skórnej. Natychmiastowe chirurgiczne usunięcie podejrzanej zmiany skórnej w wielu przypadkach ratuje życie.


Technika zabiegu: Aby uzyskać niezauważalną bliznę, to zbieg chirurgiczny musi być tak zaplanowany, aby cięcie chirurgiczne pokryło się z liniami Langera (naturalne linie najmniejszego napięcia skóry). Taki sposób wycięcia, zapobiega rozciągnięciu blizny i „chowa ją” w naturalnych zmarszczkach. Reguła ta dotyczy wszelkich znamion zlokalizowanych na twarzy lub na ciele.

Dodatkowo dbamy o najdrobniejsze szczegóły estetycznego gojenia rany po założeniu szwów. Oprócz szwów zakładane są stripy (sterylne plasterki ściągające brzegi rany). Czas trwania zabiegu w zależności od wielkości znamienia to 45 min do 75 min.


Znieczulenie jest miejscowe, iniekcja preparatu znieczulającego w granicach operowanej zmiany. Znieczulenie działa błyskawicznie i jest zabieg jest bezbolesny.

Przed zabiegiem pacjent jest konsultowany i badany przez lekarza.

Koszt zabiegu obejmuje znieczulenie, zabieg, wszelkie niezbędne opatrunki, zdjęcie szwów, badanie histopatologiczne. Koszt jest zróżnicowany i adekwatny do przeprowadzonej metody, wielkości oraz lokalizacji znamion. Usuwanie kilku znamion jednocześnie obniża koszty, cena jest ustalana indywidualnie.


Metodę usunięcia znamienia ustala lekarz po obowiązkowym badaniu dermatologicznym.